IMG 8351 Facetune 15 11 2019 14 20 57

 
András Csengő is mijn naam, geboren (Utrecht, 17 februari 1963) en getogen in Nederland met Hongaarse ’roots’. Mijn ouders ontvluchtten begin november 1956 hun vaderland dat onder de voet werd gelopen door de oprukkende Sovjet-tanks. De Hongaarse opstand werd bruut in de kiem gesmoord, mijn ouders konden niet meer terugkeren……

Tot eind jaren negentig was ik in Nederland woonachtig, ik ben afgestudeerd in ondernemingsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen. Commerciële werkervaring heb ik opgedaan bij diverse internationaal opererende bedrijven, waaronder Heineken.

Na de milleniumwisseling heb ik gewoond en gewerkt in Midden- en Oosteuropese landen, waaronder Hongarije. Momenteel leef ik in het land van mijn ’roots’ met mijn gezin. Inmiddels ben ik reeds een tijdje zelfstandig ondernemer en onafhankelijk publicist.

András News Network

Wekelijks vindt U meerdere columns op deze website over tal van onderwerpen. Meestal becommentarieer actuele nieuwsfeiten op het gebied van (internationale) politiek, maatschappelijk relevante gebeurtenissen, sport en wat al niet meer. Op hypocriete uitspraken van politici en andere ’influencers’ mag ik graag reageren.

Mijn stijl is kritisch/satirisch, maar ik probeer altijd te relativeren. Dat lukt me overigens niet altijd……
 

Nemsokára nem lesz többé "töltőállomásfeszültség"?

Nemsokára nem lesz többé "töltőállomásfeszültség"?

Az összes világbéli nyomorúság között néha felvillan egy-egy fényes pillanat az égen. Az "elektromos" korszak majdnem eljött, ugyanis nemrég szép elvi megállapodás látott napvilágot. Az EU tagállamai és az Európai Parlament megállapodásra jutottak a közös töltőinfrastruktúra terén.

2026-ra minden "elektromos" autóvezetőnek lehetősége kell legyen arra, hogy az EU útjain autózva minden 60 kilométeren fel tudja tölteni az akkumulátoraikat. Legalábbis a legfontosabb autópályákon, de itt persze van egy kis bökkenő. Azt feltételezem, hogy minden autópálya (vagyis Autobahn) beletartozik a "fontos" közlekedési útvonalak meghatározásába, de hogyan van ez más aszfaltsávokkal? Romániában, Lengyelországban, Magyarországon, Bulgáriában, de Görögországban is az autópálya hálózat még messze nem éri el Németország, Hollandia stb. szintjét.

Azonban ez nem az egyetlen "bökkenő". Az uniós tagállamoknak és az Európai Parlamentnek még ratifikálniuk kell az megállapodást, és azt kérdem magamtól, hogy ez minden EU-országban könnyedén megy-e, hiszen 2026 gyakorlatilag "a következő utcasarkon van" van. Ráadásul van-e elegendő személyzet, anyag stb. rendelkezésre, hogy az infrastruktúrát ilyen gyorsan felépítsék? Az elektromos töltőállomások építésére vonatkozó engedélyek kivételével az EU sok országában először a bürokratikus ’hegyeken át kell mászni’…. Ezért azt kérdezem, hogy a tervek időben megvalósulnak-e ...

Bulgáriában az egész országban körülbelül kétezer töltőoszlop található, míg Hollandiában több mint 120 000. Pedig Hollandia 2,5-szer kisebb, mint ez a Balkán ország. Hollandia, Franciaország és Németország felelnek Európa összes töltőállomásának mintegy 70% -áért, ami azt jelenti, hogy még sok a dolguk Spanyolország és Olaszország számára is. Nos, Bulgária, Magyarország és Lengyelország nem túl érdekes Nyugat-európaiak számára, mert ki megy Teslával (lakókocsival együtt) a bolgár Burgasba a Fekete-tenger partjára? Nos, egy olcsó bolgár tengerparti vakációt inkább a Holland Ibusz-nál foglalnánk, igaz? Májusban már 350 euróért 8 nap foglalható le  és "minden inkluzív". Az "üvegházhatású gázok kibocsátása" azonban nagyobb, mivel az Kelet-európai strand nem vonattal, hanem repülővel érhető el ...

Azonban a VVD párt európai parlamenti képviselője, Caroline Nagtegaal reakciója szerint „ez az egyezmény egy mérföldkő a töltőállomások több telepítése szempontjából az európai autópályákon”. De mi a helyzet az egyes töltőállomások kilowattórájának áraival? Ismét idézem Nagtegaalt: "Az egyezmény értelmében az áraknak elfogadható, jó és könnyen összehasonlíthatónak kell lenniük". Igen, igen, de mi számít jó és elfogadható árnak? "" egy olyan fogalom, amelynek sokféle értelmezése lehet, nem igaz? És könnyen összehasonlítható? Ez már most egyszerű, csak keressen rá a Google-ban, vagy kérdezze meg az ingyenesen elérhető ChatGTP-t. Minden madár úgy énekel, ahogy neki tetszik, Nagtegaal - magyarul csalogány…. - asszony, de talán hangmagasságát kissé módosítania kellene. Vagy még sosem járt Magyarországon, Bulgáriában stb.?

Nyilvánvaló, hogy "Brüsszelből" zöld utat kap az elektromos autósoknak, és ezzel nincs semmi baj. Ugyanakkor észben kell tartanunk, hogy az autóakkumulátorok feltöltése Lengyelországban többnyire olyan árammal történik, amely szennyező szénbányákban előállított (amelyek hatalmas mennyiségű CO2-t bocsátanak ki). A lengyel villamosenergia-ellátás körülbelül 70%-a továbbra is szénből származik, és úgy tűnik, hogy ez nem fog hamarosan csökkenni. Sőt, a lengyel kormány bővítette a szénbányászatot.

Tehát, akkor mégis az elektromos SUV-jával indul az átlagos Nyugat-Európai turista Franciaországba? Ott a villamos energia több mint 70%-át atomerőművek biztosítják. Az nem túl kellemes, mert még mindig sok Holland Német polgár nem támogatja az atomenergiát. Mi a teendő? Nos, ezek az elvszerű turisták válaszannak gyalogtúrát Rómába! 10% kedvezményt adok nekik, és ingyen hólyagtapaszt!

Geschreven door : András Csengő

1000 Characters left